
Żyworódka jest to roślina z rodziny gruboszowatych. Warto wiedzieć, iż sok wyciśnięty z tej rośliny, posiada liczne właściwości lecznicze oraz uzdrawiające. Przede wszystkim, przyspiesza on gojenie się drobnych ran a nawet oparzeń. Wspomaga walkę z trądzikiem. Jest zazwyczaj bardzo dobrze tolerowany przez skórę i nie wykazuje skutków ubocznych. Dodatkowo, warto wiedzieć, iż żyworódka pierzasta hamuje rozwój pasożytów Leishamania, a także wirusa HPV. Właściwości żyworódki hamują degranulację mastocytów oraz uwalnianie z nich histaminy, co pozytywnie wpływa na łagodzenie objawów alergii. Dodatkowo, za pomocą tej leczniczej rośliny, można obniżyć glikemię oraz wydzielanie insuliny. Wpływa to pozytywnie na leczenie cukrzycy. Warto również wiedzieć, iż w badaniach na szczurach zaobserwowano właściwości hamujące rozwój wrzodów żołądka. Żyworódka ma nawet szersze zastosowanie niż aloes. Roślina ta, charakteryzuje się zawartością dużej ilości witaminy C oraz bogactwem mikro- oraz makroelementów. Żyworódka wykazuje właściwości regenerujące, przeciwzapalne oraz immunostymulujące. Choroby dróg oddechowych mogą być wyleczone za pomocą okładów z liści żyworódki oraz dzięki piciu soków konserwowanych spirytusem. W ten sposób również można złagodzić bóle reumatyczne.
Działanie żyworódki
Żyworódka jest wspaniałą rośliną, o szerokim spectrum działania. Stosuje się ją powszechnie w leczeniu różnych schorzeń. Przede wszystkim roślina ta wykazuje następujące działania:
- regenerujące, przyspiesza gojenie uszkodzonego naskórka, oczyszcza ranę z ropy i zmartwiałych fragmentów tkanek, zmniejsza widoczność blizn
- przeciwzapalne, hamuje proces zapalny, niszczy bakterie i toksyny przez nie wytwarzane, zmniejsza miejscowe przekrwienia i obrzęki
- immunostymulujące, zwiększa ogólną odporność organizmu
- bakteriobójcze, wirusobójcze i antygrzybiczne
Stosowanie żyworódki
Sok z żyworódki działa na różnego rodzaju bóle. Między innymi: bóle głowy, kręgosłupa oraz reumatyczne. Zalecane jest smarowanie takim sokiem bolących miejsc, kilka razy dziennie. W przypadku krwawienia dziąseł, należy żuć kawałek liścia przez około piętnaście minut. Metoda ta, polecana jest również osobom, które borykają się z problemem nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. W przypadku wrzodów żołądka lub jelit, zalecana jest kuracja, polegająca na piciu przed jedzeniem trzy razy dziennie po dwadzieścia kropli soku. Żyworódka wpływa również na stabilizacje zbyt wysokiego poziom cukru. W przypadku problemów z wysokim cukrem, zalecane jest wypicie trzydziestu kropli soku dziennie. Żyworódka posiada liczne właściwości, z tego względu warto mieć ją w domu.