Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób

Zdrowie zaczyna się w jelitach” to bardzo popularne powiedzenie, które w stu procentach się sprawdza. Chcąc zachować młody wygląd, zgrabną sylwetkę, a przede wszystkim zdrowie, trzeba się dobrze odżywiać. Pożywienie jest paliwem dla naszego organizmu, więc zadbajmy, aby było ono wysokiej jakości.

Sposób odżywiania a choroby cywilizacyjne

Styl życia i odżywiania ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, wygląd i zdrowie. Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, a poszczególne organy dobrze wykonywać swoje obowiązki i zadania, musimy dostarczyć mu wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i innych składników. Bardzo ważna jest różnorodna, urozmaicona i odpowiednio zbilansowana dieta. Spożywając „śmieciowe jedzenie”, fast foody, dużo cukru, soli oraz tłuszczy trans zwiększamy ryzyko wystąpienia wielu chorób. Cukrzyca, choroba wieńcowa, miażdżyca, udar mózgu, niedokrwistość, nowotwory, otyłość to choroby, których pojawienie często związane jest ze złym stylem życia i odżywiania.

Zmieniamy nawyki żywieniowe

Niektórzy twierdzą, że nie mają wpływu na wystąpienie miażdżycy czy nowotworu. Jest to jednak błędne przekonanie. Oczywiście nie mamy na to wpływu całkowicie, ale w jakiejś części na pewno. Co zatem zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne? Należy zmienić nawyki żywieniowe. Należy wszelkie kolorowe, słodkie napoje zamienić na wodę mineralną, wyeliminować cukier i kupne słodycze (są pełne niezdrowych tłuszczy, cukru, słodzików, aromatów), ograniczyć spożywanie soli (przyczynia się do wystąpienia m.in. nadciśnienia) i tłuszczy trans. Musimy zrezygnować z fast foodów, zupek w proszku i wszelkich kostek rosołowych, gdyż są pełne soli i chemicznych dodatków typu: wzmacniacze smaku, barwniki, aromaty, konserwanty. Jeśli już wprowadziliśmy w życie zasady zdrowego żywienia, to dołóżmy jeszcze trochę aktywności fizycznej, wtedy nie straszne będą nam choroby i złe samopoczucie.

A może catering dietetyczny?

Często bywa tak, że chociaż chcielibyśmy się zdrowo odżywiać, nie mamy siły na wyszukiwanie zdrowych przepisów, szukanie odpowiednich produktów w sklepach i spędzanie czasu w kuchni. Łatwiej i szybciej jest sięgnąć po gotowe danie. Jest to dobre rozwiązanie, o ile danie to nie będzie kolejnym hamburgerem czy pizzą. W takim przypadku można wybrać catering dietetyczny jelenia góra np. Dietykietę. Posiłki przygotowywane przez tę firmę są zdrowe i smaczne, więc jest to dobra alternatywa dla zapracowanych ludzi.

Dodaj komentarz