
Indywidualne zajęcia z trenerem przynoszą mnóstwo korzyści. Wiele osób, nie tylko początkujących, decyduje się na wsparcie trenera personalnego, dzięki któremu efekty treningowe pojawiają się szybciej i są bardziej dostrzegalne. Zanim jednak zdecydujesz się na taką opcję treningu, powinieneś zapoznać z się jego podstawowymi założeniami. Czy wiesz już wszystko, co pomoże Ci przygotować się do pierwszego spotkania z trenerem? Czy wiesz, czym właściwie jest trening personalny i dlaczego ma tak szerokie grono zwolenników?
Trening treningowi nierówny
Podstawowym pytaniem, jakie zadaje sobie wiele osób, jest – jak przebiega trening personalny? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ ilu trenerów tyle rodzajów treningów. Trening personalny zawsze jest dopasowany indywidualnie do potrzeb, oczekiwań i możliwości osoby trenującej.
Trening personalny odbywa się w studio fitness. W swojej ofercie ma go m.in. poznańskie studio Niku.pl. Pomimo, że za każdym razem będzie on wyglądał inaczej, to można go podzielić na 3 podstawowe części. Rozpoczyna się od rozgrzewki. Organizm musi przygotować się do wysiłku fizycznego, pobudzamy metabolizm i rozciągamy mięśnie i stawy. Następnie przechodzimy do właściwej części treningu, która opracowana została przez trenera podczas pierwszej konsultacji. To teraz jest czas na realizację celów treningowych. Z siłowni nie możemy nigdy wyjść bez uspokojenie organizmu oraz końcowego rozciągania.
Trening personalny trwa od 60 do 90 minut, może być jednak dłuższy lub nieco krótszy. To zależy od tego, jaka jest Twoja forma i możliwości, a także, jakie cele sobie postawiłeś.
Powinieneś się przygotować
Przed Tobą pierwszy trening personalny? Nie możesz iść na niego bez przygotowania. Odpowiedz sobie na kluczowe pytanie – dlaczego potrzebujesz wsparcia i pomocy trenera? Na pewno masz jakiś cel, który chcesz osiągnąć – schudnąć 5 kg, wyrzeźbić sylwetkę, wzmocnić nogi, zwiększyć masę mięśniową, poprawić wydolność organizmu. Trener musi wiedzieć, czego od niego oczekujesz, aby opracować dla Ciebie indywidualny plan treningowy.
Potrzebować będziesz oczywiście stroju sportowego. Podstawą są wygodne buty, koszulka niekrępująca ruchów, legginsy lub spodenki, natomiast w przypadku kobiet również biustonosz sportowy. Przydać się może niewielki ręcznik i oczywiście butelka z wodą. Podczas treningu musisz dużo pić, nawadniać organizm, co jest jednym z czynników, który ma kluczowy wpływ na efektywność treningu.
Trening personalny raz, dwa czy może trzy razy w tygodniu?
To, jak często powinien odbywać się trening personalny, zależy od Twoich możliwości czasowych, ale też celów, które ustaliłeś z trenerem. Nie mniej ważny jest Twój budżet. Każdy trening personalny to dodatkowe koszty, dlatego powinieneś ocenić swoje możliwości finansowe jeszcze przed rozmową i ustaleniami z trenerem. Najczęściej trener proponuje 3 treningi w tygodniu, co drugi dzień, musisz mieć czas także na regenerację. Możliwe jest również stosowanie się do zasady – 1 trening personalny, 2-3 treningi prowadzone we własnym zakresie z uwzględnieniem zaleceń trenera. To rozwiązanie, na które decydują się osoby po miesiącu pracy z trenerem.
Czy trening personalny jest dla mnie? Czy powinienem zdecydować się na pracę z trenerem? To opcja dla każdego, kto ma cel i chce go zrealizować. Opracowanie indywidualnego planu treningowego opierającego się na potrzebach oraz możliwościach Twojego organizmu z uwzględnieniem Twojego stanu zdrowia to najlepsze, co możesz zrobić dla Twojego ciała i umysłu, dla siebie, a przede wszystkim dla swojego dobrego samopoczucia.