Tasznik pospolity – co powinieneś o nim wiedzieć?

Tasznik pospolity – co powinieneś o nim wiedzieć?

Tasznik pospolity jest bardzo popularną rośliną. Możemy spotkać ją niemalże wszędzie – począwszy od łąk, a skończywszy nawet na miejskich trawnikach. Niemniej jednak, tasznik pospolity wcale nie jest niepotrzebnym chwastem. Ta niepozorna roślina ma niebywale dobroczynne właściwości lecznicze dla naszego organizmu.

Jak rozpoznać tasznika pospolitego?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, jest to bardzo popularna roślina. Każdy człowiek żyjący w naszym kraju wie jak wygląda tasznik pospolity – problem w tym, że z reguły nie znamy jego nazwy, ani zdrowotnych właściwości. Roślina ta ma długą łodygę, która na całej długości porośnięta jest 'listkami’ o sercowatym kształcie (w rzeczywistości, owe sercowate 'listki’ są owocami tasznika). Tasznik pospolity pojawia się już wczesną wiosną, a kwitnie od kwietnia do listopada.

Właściwości tasznika pospolitego

Tasznik pospolity wpływa dobroczynnie na wiele dziedzin naszego zdrowia. Przede wszystkim działa on moczopędnie, ściągająco oraz przeciwkrwotoczno. Poniżej przedstawiamy kilka konkretnych zastosowań tasznika pospolitego:

– Tasznik pospolity używany jest do zatrzymania przeróżnych rodzajów krwawień wewnętrznych. Można go stosować także w przypadku krwawienia macicznego.

– Tasznik pospolity świetnie sprawdza się również w przypadku problemów z drogami moczowymi. Stosowany jest także podczas dysfunkcji nerkowych.

– Poza tym tasznik wspaniale działa w przypadku bolesnych menstruacji oraz napięć przedmiesiączkowych.

– Także hemoroidy są przypadłością, na którą łagodzący wpływ ma tasznik pospolity.

– Wszelkiego rodzaju rany oraz krwotoki zewnętrzne mogą być również leczone za pomocą tasznika. W tym celu używany jest on nawet w medycynie konwencjonalnej

Sposób użycia tasznika pospolitego

Nie da się jednoznacznie określić sposobu przygotowania oraz użycia tego zioła – zależy to od konkretnej przypadłości z jaką mamy do czynienia. Poza tym, wszystkie czynności lecznicze z użyciem jakichkolwiek ziół należy konsultować wcześniej ze specjalistą.

Bardzo łatwo i bezpiecznie przyrządzić można na przykład miksturę z tasznika, którą spożywa się doustnie oraz równie dobrze aplikuje zewnętrznie. Należy rozdrobnić roślinę za pomocą blendera, po czym zalać wodą z dodatkiem soli. Taki roztwór najlepiej jest zostawić na jakieś 8 godzin. Po odczekaniu wymaganego czasu, powstałą miksturę możemy odcedzić. Tego typu środek z tasznika pospolitego jest jedynie jedną z wielu form w jakiej możemy go przyjmować. Z rośliny tej możemy stworzyć także nalewkę, macerat, wyciąg, czy też odwar. Każda forma podania tasznika zalecana jest na inne dolegliwości.

Podsumowanie

Tasznik pospolity ma szerokie zastosowanie w leczeniu przeróżnych jednostek chorobowych. To prawdziwe dobrodziejstwo, że tak skuteczny 'lek’ występuje tak powszechnie w naszym otoczeniu. Niemniej jednak, należy pamiętać, że tasznik – tak samo jak i zdecydowana większość ziół – przyjmowany w dużej ilości może spowodować śmierć albo poważny uszczerbek na zdrowiu. Jakiekolwiek terapie z użyciem tej i każdej innej rośliny należy konsultować ze specjalistami od fitoterapii.

Dodaj komentarz