Srebro koloidalne w medycynie

Co to jest srebro koloidalne?

Srebro koloidalne (Argentum colloidale), inaczej kolargol lub srebro koloidowe jest surowcem farmaceutycznym. Stosuje się go do produkcji leków recepturowych łącząc srebro z białkiem lub żelatyną. Jako preparat farmaceutyczny musi zawierać co najmniej 70% srebra. Przybiera postać ciemnoszarych płatków z metalicznym połyskiem lub ciemnoszarego proszku w kolorze fioletowym. Jest rozpuszczalny w wodzie tworząc roztwór koloidalny. Stosowany jest głównie w okulistyce i dermatologii oraz urologii. Kolargolu nie należy mylić ze srebrem koloidalnym zawartym w suplementach diety występującym jako płyn doustny silnie rozcieńczony.

Właściwości lecznicze srebra koloidalnego

Srebro koloidalne w medycynie stosuje się ze względu na jego właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze oraz wirusobójcze. Jego właściwości wykorzystywane są od co najmniej XIX wielu, w czasach sprzed wynalezienia antybiotyków, gdy uczestniczyły w leczeniu wielu schorzeń spowodowanych głównie drobnoustrojami chorobotwórczymi.

W dzisiejszych czasach lecznicze właściwości srebra koloidalnego wykorzystuje się do leczenia zewnętrznego, przede wszystkim w okulistyce, w początkowych fazach ostrego zapalenia spojówek. Srebro jest tam bazą dla specjalnych leczniczych kropli do oczu oraz maści. Może być również wykorzystywany jako środek ściągający w leczeniu miejscowym.

Toksyczność srebra koloidalnego

Srebro koloidalne stosowane w medycynie może wykazywać właściwości toksyczne w przypadkach przekroczenia podstawowej dawki. Najmniejsza dawka, która może już spowodować zatrucie organizmu to 0,0014 mg srebra koloidalnego na 1 kg ciała dziennie.

Przedawkowanie srebra koloidalnego

Gdy w organizmie człowieka nastąpi kumulacja srebra przekraczająca bezpieczne dawki może dojść do argyrii – srebrzycy. Choroba ta powstaje na skutek osadzania się cząsteczek srebra w skórze właściwej człowieka – gdy srebro podawane jest zewnętrznie. Natomiast gdy srebro koloidalne podaje się pacjentowi doustnie lub dożylnie, może nastąpić  taka stymulacja melaniny, że wyprodukuje ona srebrny barwnik zmieniający odcień skóry pacjenta.

Objawy srebrzycy pojawiają się po mniej więcej 6 miesiącach regularnego przyjmowania srebra koloidalnego. Pierwszym z objawów, który powinien zaniepokoić jest zabarwienie linii dziąseł na niebiesko. Następnym będzie nieodwracalna zmiana koloru skóry częściowo lub w całości, obejmująca również kolor paznokci
Jeżeli srebrem koloidalnym leczono zapalenie spojówek może ulec zmianie kolor gałki ocznej. 

Dodaj komentarz