Przyczyny powstawania cellulitu i metody na jego pozbycie.

Cellulit jest problemem, z którym do czynienia ma większość kobiet. Niewiele z nich zdaje sobie jednak sprawę z tego, że jest on zależny między innymi od naszej diety. Ta z kolei ma wpływ na działanie wielu hormonów, także tych biorących udział w tworzeniu cellulitu.

Jak pozbyć się cellulitu?

Spis treści:

Jak dochodzi do powstania cellulitu?

Dieta antycellulitowa – doskonałe rozwiązanie?

Jak dochodzi do powstania cellulitu?

Część kobiet uznaje cellulit jako problem, na który nie ma wpływu. Jest w tym część prawdy, ponieważ w niektórych przypadkach zależna jest od naszych genów.

Cellulit to nic innego, jak zwiększone komórki tkanki tłuszczowej (adipocyty), których rozmieszczenie jest nieprawidłowe. Dochodzi do zaburzeń ich ukrwienia, a część nieusuniętych resztek i wody zalega między nimi.

Oto kilka mechanizmów oraz przyczyn powstawania cellulitu:

  • Nieprawidłowy styl życia. Jest to najważniejszy czynnik, na który mamy wpływ. Poprzez jego modyfikację można osiągnąć znaczącą poprawę. Do najczęściej popełnianych błędów należą:
   • Zbyt niskie spożycie płynów. Niewłaściwe nawodnienie może prowadzić do zatrzymywanie się wody w naszym organizmie oraz powodować niedobory składników mineralnych. Ważne jest, aby pić co najmniej 1,5 litra wody dziennie, plus woda utracona podczas ewentualnej aktywności fizycznej.
   • Brak aktywności fizycznej. Brak ruchu może przyczyniać się do powstawania cellulitu.
 • Zbyt mała ilość snu w ciągu dnia oraz stres. Kortyzol, który jest hormonem stresu, może być niszczycielski w skutkach i wpływać na zwiększanie cellulitu.
 • Obecność kwasów tłuszczowych trans oraz cukrów rafinowanych w diecie. Nie tylko przyczyniają się one do powstawania chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość lub cukrzyca, ale także mogą powodować pogłębienie problemu, jakim jest cellulit.
 • Nieprawidłowe działanie układu hormonalnego. Zwłaszcza insuliny oraz hormonów płciowych.

Dieta antycellulitowa – doskonałe rozwiązanie?

Pierwszym krokiem, jaki powinna wykonać kobieta chcąca rozpocząć walkę z cellulitem, jest redukcja masy ciała! Doskonale spisze się więc prawidłowo skomponowana dieta, która nie tylko zapewni wymagany przy tym procesie deficyt energetyczny, ale także dostarczy składników odżywczych potencjalnie pożytecznych w walce z cellulitem.

Czego przede wszystkim powinniśmy unikać w diecie podczas diety antycellulitowej?

Będą to produkty:

 • Charakteryzujące się wysokim indeksem glikemicznym. Niekontrolowane wyrzuty insuliny mogą powodować pogłębianie się cellulitu.
 • Bogate w nasycone kwasy tłuszczowe trans. Należą do czynników ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.
 • Charakteryzujące się wysoką kalorycznością. Będą wymagały od nas redukcji objętości oraz energetyczności kolejnych posiłków w ciągu dnia, przez co doprowadzić mogą do niedoborów lub nadwagi.

Należy natomiast uwzględnić w diecie następujące produkty:

 • Pełnoziarniste wyroby zbożowe. Bogate w błonnik oraz składniki mineralne zadbają o nasze odpowiednie odżywienie, oraz będą utrzymywać uczucie sytości po posiłku.
 • Bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, które doskonale wspierają nasze zdrowie, poprzez regulację profilu lipidowego krwi, oraz poprawiając pracę mózgu.
 • Bogate w witaminy oraz związki charakteryzujące się działaniem przeciwutleniającym. Zmniejszać będą obecny stan zapalny oraz zapobiegną wielu procesom starzenia komórek.
 • Imbir, którego działanie na cellulit jest poparte badaniami naukowymi.

Nawet do doskonale zbilansowanej diety, warto jest dołączyć codzienną aktywność fizyczną. Może to być zarówno być ciężki trening na siłowni, jak i przejście 10000 kroków dziennie.

Jeżeli chcesz rozpocząć walkę ze swoim cellulitem, a nie chcesz tego robić samodzielnie, serdecznie zapraszam Cię do współpracy.

Więcej informacji na temat tego, jak pozbyć się cellulitu znajdziesz w artykule dietyka i trenera sportowego Michała Wrzoska:  https://michalwrzosek.pl/dieta/dieta-przeciwko-cellulitowi/

Dodaj komentarz