Jaki orbitrek do treningu w domu?

Trening na orbitreku stanowi doskonałe połączenie aktywności realizowanych na innych urządzeniach – bieżni, rowerze oraz wioślarzu. Aktywuje on wszystkie partie mięśni, gwarantując tym samym doskonałe efekty.

Związane jest to oczywiście z budową omawianego urządzenia, a także sposobem jego wykorzystania. Podczas ćwiczeń aktywowane są bowiem zarówno nogi, jak i ręce, klatka piersiowa, brzuch oraz kręgosłup. Dzięki temu jesteśmy w stanie wzmocnić niemal wszystkie mięśnie, a także w sposób skutecznych spalić nadmiar kalorii. Co ważne, sam trening w minimalnym stopniu obciąża nasze ścięgna i stawy – jest więc bardzo bezpieczny.

Wszystko to sprawia, że orbitreki stały się niezwykle popularne. I to nie tylko wśród właścicieli siłowni, ale również klientów indywidualnych, którzy chcą realizować rozmaite plany treningowe we własnym domu. Zanim jednak dokonamy zakupu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które pozwolą nam dobrać konkretny model do naszych potrzeb, wymagań i możliwości. Jak wybrać orbitrek?

Rodzaje orbitreków

Na początek warto dokładnie przeanalizować konkretne rodzaje orbitreków. Wybrać możemy spośród czterech z nich:

  • orbitrek mechaniczny – zaczniemy od najprostszego modelu, który jest także najtańszy. Urządzenie wyposażone jest w koło napędzające. Rozpędzamy je siłą naszych mięśni – opór generowany jest przez wbudowany hamulec, który utrudnia nam rozpędzenie koła. Obciążenie mechanizmu regulujemy za pomocą specjalnego pokrętła, w ten sposób dostosowując intensywność treningu,
  • orbitrek magnetyczny – największą wadą modeli mechaniczny jest głośność ich działa, a także krótka żywotność wspomnianego hamulca. Problemy te rozwiązują urządzenia magnetyczne, które są wyposażone w magnezy. Generują one pole magnetyczne, które wytwarza opór,
  • orbitrek elektromagnetyczny – dysponuje on silnikiem elektrycznym, dzięki któremu możemy dowolnie zmieniać obciążenie za pomocą wbudowanego komputera i panelu LCD. Urządzenie pozwala na dokładne ustalenie intensywności realizowanego treningu,
  • orbitrek powietrzny – w jego przypadku nie mamy do czynienia z tradycyjnym kołem zamachowym. Zostało ono zastąpione wentylatorem, który, przez opór powietrza, generuje obciążenie. Wszystko to sprawia, że urządzenie działa praktycznie bezgłośnie. Problemem jest jednak dość niskie obciążenie.

Do najdroższych modeli należą orbitreki elektromagnetyczne. Warto jednak podkreślić, że zapewniają one bardzo szerokie możliwości treningowe. Dzięki nim zrealizujemy dowolny zakres ćwiczeń.

Najważniejsze parametry

Dobór rodzaju urządzenia to jednak dopiero połowa sukcesu. Każdy orbitrek wyróżnia się bowiem szeregiem istotnych parametrów, które wpływają na komfort jego użycia, a także jego możliwości.

Uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na stopnie regulacji (określane również jako „zakres oporu”). Im jest ich więcej, tym łatwiej będzie nam dostosować generowane obciążenie do naszych potrzeb i możliwości. Regulacja odbywać się może za pośrednictwem wbudowanego pokrętła, przycisków lub dotykowego panelu LCD.

Oczywiście największy wpływ na możliwości orbitreku ma koło zamachowe, a mówiąc dokładniej, jego waga. Decydując się na modele z kołem ważącym mniej niż 10 kilogramów, musimy zdać sobie sprawę, że pozwoli on wyłącznie na trening podstawowy. Takie modele jak Thunder II SG-511E Sapphire okażą się więc dobre dla początkujących.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na sposób wykonania sprzętu. Powinien posiadać wygodne rączki, wykończone miękkim materiałem, odpowiednie rolki transportowe, a także wzmacnianą konstrukcję, która wytrzyma nawet największe obciążenia. Przed ostatecznym zakupem, sprawdźmy także, jaka jest maksymalna waga użytkownika.

Funkcje orbitreków

Jak już wspomnieliśmy, najbardziej zaawansowane urządzenia są wyposażane w komputery, które nie tylko pozwalają na wprowadzenie rozmaitych programów treningowych, ale również gromadzą szereg istotnych danych, na podstawie których możemy monitorować nasze postępy bądź przekonać się, jak na wysiłek reaguje nasz organizm.

Kettler Orbitrek magnetyczny Unix M posiada między innymi czujniki gwarantujące pomiar czasu treningu, aktualnej prędkości, kadencji, a także pomiar tętna (zazwyczaj realizowany jest on przy wykorzystaniu specjalnych czujników wmontowanych w uchwytach lub specjalnych zestawów zakładanych na nasze ciało).

To oczywiście nie wszystko. Dobrej jakości orbitreki pozwalają nam również kontrolować ilość spalanych kalorii, a także przy użyciu kilku przycisków wprowadzić konkretny plan treningowy. Wszystko to zdecydowanie ułatwia osiąganie zamierzonych efektów.

Który orbitrek wybrać? To oczywiście zależy od naszych potrzeb. Jeżeli szukamy oszczędności, zdecydujemy się na modele mechaniczne. Osobom chcącym skorzystać z kilku podstawowych opcji polecamy modele magnetyczne i powietrze, natomiast wszyscy, którzy cenią sobie zaawansowane funkcje i możliwości monitorowania postępów, powinni celować w orbitreki elektromagnetyczne.

Dodaj komentarz