Jak wybierać pastę do zębów?

Pasta do zębów to preparat, który jest niezbędny w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Na rynku można znaleźć szeroki wybór różnych past do zębów. Co warto o nich wiedzieć i którą z nich wybrać?

Rodzaje past do zębów

Pasty do zębów mogą zawierać różne składniki. Jednym z nich jest fluor. Chociaż ten składnik ma wpływać korzystnie na stan szkliwa zębów, to wiele osób uznaje, że nie zawsze działa on pozytywnie na inne części organizmu. Obecnie można znaleźć pasty:

  • z fluorem (fluorkiem sodu)
  • z tak zwanym naturalnym fluorem (fluorek wapnia)
  • bez fluoru

Wybierając pastę z fluorem należy pamiętać o tym, by dokładnie wypłukać zęby po jej używaniu. W żadnym przypadku nie należy jej także połykać. W przypadku past bez fluoru należy uważać, by nie zawierały one dużej ilości substancji ściernych. Wiele osób nie zwraca na to uwagi, jednak zbyt mocne szczotkowanie połączone z zawartymi w paście substancjami ściernymi może przyczynić się do uszkodzenia szkliwa.

Co jeszcze mogą zawierać pasty do zębów?

Obecnie pasty do zębów mogą zawierać różne składniki. Większość past wzbogacona jest mentolem, który odpowiada za charakterystyczny miętowy smak i zapach. Wiele standardowych past zawiera również składnik, który nadaje jej słodki smak. W przypadku naturalnych past do zębów można zauważyć, że często mentol zostaje zastąpiony innymi aromatami, słodki posmak zaś w ogóle nie występuje. Ekologiczne pasty do zębów często zawierają olejek herbaciany lub goździkowy. Działają one bowiem bakteriobójczo, dzięki czemu zapobiegają one próchnicy. Warto zauważyć, że standardowe pasty do zębów bardzo się pienią. Jednak składniki odpowiadające za taki stan nie są zazwyczaj obojętne dla organizmu. Z tego powodu wiele osób woli wybierać pasty, które się nie pienią. Takie produkty nie zawierają zazwyczaj SLS, który jest silnie działającym detergentem i nie powinien być stosowany w przypadku produktów, których w ogóle nie zmywa się ze skóry.

Czy można samodzielnie zrobić pastę do zębów?

Ze względu na to, że rzadko można znaleźć pastę stuprocentowo ekologiczną, wiele osób decyduje się na samodzielne zrobienie pasty do zębów. W jej skład wchodzą zwykle: olej kokosowy, soda oczyszczona oraz olejek miętowy. Trzeba jednak pamiętać, że soda oczyszczona ma silne działanie ścierające. Stosując taką pastę codziennie można uszkodzić szkliwo. Dlatego lepiej jest zdecydować się na inne rozwiązania, a pastę z sodą stosować tylko od czasu do czasu, by efektywnie pozbyć się osadu na zębach.

Dodaj komentarz