Jak przygotować się do analizy skład ciała?

Badanie analizy składu ciała cieszy się coraz większą popularnością wśród osób, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy. Analizę składu ciała przeprowadza się za pomocą metody bioimpedancji elektrycznej, która pozwala na określenie zawartości tkanki tłuszczowej, zawartości beztłuszczowej masy ciała, podstawowej przemiany materii oraz stopnia nawodnienia organizmu. Analizator składu ciała pozwala określić skład ciała w kilka sekund, dzięki czemu urządzenia tego typu stosowane są na coraz większą skalę.

Analiza składu ciała – zgub zbędne kilogramy 

Odczyty z analizatorów składu ciała są niezwykle pomocne u wszystkich osób, które rozpoczynają program utraty lub wzrostu masy ciała. Urządzenia tego typu umożliwiają sprawdzenie, jaki aktualnie jest wskaźnik tkanki tłuszczowej trzewnej. Warto wiedzieć, że wskaźnik ten w mocnym stopniu może zwiększać ryzyko powstania nadciśnienia, cukrzycy oraz insulinoodporności. Takie badania polegają na pomiarze oporu elektrycznego tkanek. Przez te tkanki przepuszczany jest prąd o małym stężeniu. Każda tkanka charakteryzuje się inną zawartością wody, przez co zakres przewodzenia elektrycznego może się mocno różnić.

Tkanką, która najmocniej przewodzi prąd elektryczny, jest tkanka mięśniowa (około 80%). Z kolei tkanka tłuszczowa charakteryzuje się tym, że posiada małe ilości wody, bo około 20%. To sprawia, że jest to słaby przekaźnik prądu elektrycznego. Analiza składu ciała sprawia, że uzyskujemy informacje na temat zmiany składu ciała pomiędzy poszczególnymi rodzajami tkanek w trakcie trwania programu dietetycznego. Analizy umożliwiają również przeprowadzanie ewentualnych zmian w diecie dostosowanych do aktualnej masy ciała danego pacjenta.

Analiza składu ciała pozwala na zweryfikowanie następujących informacji:

  • indeksu masy ciała,
  • masy mięśni szkieletowych wyrażonej w kilogramach,
  • masy tkanki tłuszczowej wyrażonej w procentach,
  • masy tkanki tłuszczowej wyrażonej w kilogramach,
  • masy ciała wyrażonej w kilogramach,
  • masy tkanki mięśniowej wyrażonej w procentach,
  • dziennego zapotrzebowania na kalorie,
  • podstawowej przemiany materii,
  • wieku metabolicznego,
  • wskaźnika trzewnej tkanki tłuszczowej,
  • całościowej zawartości wody w organizmie wyrażonej w kilogramach,
  • masy minerałów kostnych wyrażonej w kilogramach.

 

Jak przygotować się do analizy składu ciała?

Jak przygotować się do analizy składu ciała? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób planujących przeprowadzanie na swoim organizmie takiej analizy. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że pomiar składu ciała powinien być wykonywany w okresie od 3 do 4 godzin od ostatniego posiłku. Przed wykonaniem badania nie wolno spożywać napojów o właściwościach moczopędnych oraz zawierających kofeinę. Dwie godziny przed realizacją badania zaleca się wypicie dwóch szklanek wody. Jeżeli pacjent chce mieć pewność, że w jego organizmie rozkład płynów jest prawidłowy oraz równomierny, to po skorzystaniu z sauny bądź zażyciu kąpieli po której się spocił, powinien odczekać z przeprowadzeniem analizy składu ciała około 4 godziny. Większość ekspertów poleca, aby pomiar składu ciała przeprowadzać przed czynnościami tego typu.

24 godziny przed rozpoczęciem badania nie wolno spożywać alkoholu w żadnej ilości. Na badanie należy założyć możliwie najlżejsze ubrania. Przed wykonaniem badania należy mieć na uwadze, aby unikać nagłych zmian pozycji z siedzącej do stojącej oraz na odwrót. Takie czynności doprowadzają do tego, że równocześnie w naszym organizmie dochodzi do nagłego przemieszczenia płynów w dół, co znacząco może wpłynąć na ostateczny wynik analizy składu ciała. Warto również pamiętać o tym, że masa ciała oraz skład w ciągu doby nieustannie podlega ciągłym zmianom. Z tego względu stanowczo zachęcamy do tego, aby analizę składu ciała przeprowadzać w miarę możliwości o stałych porach. Osoby, które w ciągu dnia stoją przez długi okres czasu, powinny przeprowadzać analizę masy ciała w godzinach rannych. Podczas jej przeprowadzania należy utrzymywać odpowiednią postawę. Na badanie trzeba ubrać jak najlżejsze skarpetki bądź podkolanówki – będzie je można w łatwy sposób ściągnąć, gdyż pomiar składu ciała przeprowadza się na boso.

Analizator składu ciała InBody – wysoka jakość oraz atrakcyjna cena

Osoby, które planują rozpoczęcie profesjonalnej diety, z pewnością zastanawiają się, jaki analizator składu ciała kupić. Jednym z analizatorów składu ciała, który wart jest polecenia, jest analizator firmy InBody. Wyróżnia go dokładność pomiarów na poziomie 98%. Ponadto nie wykorzystuje danych biometrycznych takich jak wiek, płeć czy typ sylwetki. Gorąco zachęcamy do zakupu analizatora składu ciała firmy InBody.

Dodaj komentarz