Jak leczyć grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci to choroba, którą dość łatwo jest się zarazić, jednak trudno jest ją wyleczyć. Grzybica paznokci nie ustanie sama, nie pomogą na nią również żadne domowe sposoby leczenia. Konieczne jest w tym przypadku długotrwałe leczenie pod okiem dermatologa, które będzie od nas wymagało sporo cierpliwości. Co ciekawe, grzybica częściej atakuje paznokcie u stóp niż u dłoni.

Grzybica paznokci – przyczyny

Grzybica paznokci zazwyczaj jest następstwem grzybicy stóp, którą często się lekceważy. Niektórzy w ogóle nie dostrzegają u siebie takiego problemu, choć stopy swędzą i pieką. Bezwzględnie powinno się wtedy szukać pomocy u lekarza. Co ważne, grzybica dość łatwo przechodzi na inne osoby. W naszym klimacie najłatwiej jest zakazić się grzybicą paznokci na basenie, w saunie czy w łaźni. Jednak należy pamiętać o tym, że choroba może się również rozprzestrzeniać wtedy, gdy używamy cudzych butów, skarpet czy przyrządów do pedikiuru.

Do infekcji grzybicznych predestynują:

  • cukrzyca
  • otyłość
  • niedokrwistość
  • zaburzenia hormonalne
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe
  • zaburzenia układu odpornościowego i krążenia
  • długa terapia antybiotykami
  • przyjmowanie sterydów
  • chemioterapia

Rozwojowi grzybicy sprzyja ciepło i wilgoć. Przez to narażone na grzybicę mogą być osoby, które niedokładnie wycierają stopy po myciu, chodzą w nieprzewiewnych butach oraz noszą skarpety z tworzywa sztucznego. Grzybica rozwija się, gdy płytka paznokcia jest uszkodzona – na przykład wtedy, gdy zbyt krótko obetnie się paznokcie. Noszenie ciasnych butów również osłabia płytkę paznokcia.

Leczenie grzybicy paznokci

Walka z grzybicą jest niestety bardzo trudna, a często kończy się niepowodzeniem, ponieważ pacjent zniechęca się do stosowania kuracji po kilku tygodniach. Czas i rodzaj leczenia grzybicy zależy oczywiście od stopnia jej rozwoju. Dobrze jest się udać do lekarza, gdy tylko zauważymy pierwsze niepokojące zmiany na paznokciach, ponieważ we wczesnym stadium choroby często wystarczy smarowanie płytek specjalnym lakierem lub naklejanie plastrów zawierających substancje grzybobójcze.

Mimo wszystko najważniejsze jest to, aby uzbroić się w cierpliwość i systematycznie stosować kurację. Nawet niewielkie zmiany spowodowane grzybicą mogą się utrzymywać na paznokciach do trzech miesięcy. Jeśli grzybica jest zaawansowana, a płytki paznokci są zniszczone, stosuje się leki doustne. Taka kuracja trwa co najmniej 3 miesiące, a czasem nawet rok.

Dodaj komentarz