Hibiskus – zdrowie i uroda

Hibiskus to kwiat malwy sudańskiej, w naturalnym środowisku występuje przede wszystkim w miejscach o dużym natężeniu nasłonecznienia, jednak hoduje się go także sztucznie, w ekosystemach mniej sprzyjających jego rozwojowi, np. w Polsce. Nie oznacza to jednak, iż brak naturalnego środowiska gorzej wpływa na właściwości jakie posiada kwiat, a jest ich wiele.

Właściwości zdrowotne

Hibiskus posiada czerwono-purpurowy kwiat, który jest najważniejszą częścią rośliny, zważywszy na posiadane przez niego właściwości. Ekstrakty z kwiatów zawierają witaminę C, która ma właściwości przeciwzapalne, jak również regulujące ciśnienie krwi. Co więcej, hibiskus dobrze wpływa również na usuwanie toksyn z organizmu, do czego był wykorzystywany w dawniejszych czasach, kiedy to leczono wyłącznie ziołami. Przede wszystkim posiada właściwości oczyszczające i moczopędne oraz antybakteryjne. Za sprawą zawartych w hibiskusie polifenoli może on również działać jako bezalkoholowy sposób na stłuszczanie wątroby i odpowiedni preparat do walki z otyłością. Pomaga w leczeniu jeszcze jednego niebezpiecznego objawu, takiego jak kamienie nerkowe. Kwiat posiada właściwości związane z bezproblemowym oddawaniem moczu, dzięki czemu szybko i skutecznie usuwa nadmiar toksyn z organizmu. Ponadto, reguluje pracę wątroby, działa przeciw miażdżycy, obniża ciśnienie krwi. Natomiast dzięki właściwością przeciwzapalnym sprawdzi się w trakcie wszelakiego rodzaju infekcji czy przeziębień, również tych, u których może wystąpić gorączka.

Właściwości urodowe

Hibiskus posiada także wiele zalet w zastosowaniu w zabiegach pielęgnacyjnych i urodowych. Jedną z jego najbardziej znanych właściwości jest działanie przeciwzmarszczkowe. Składniki odpowiedzialne za tego typu funkcję znajdują się w samym owocu kwiatu, jak również w jego nasionach. Poprawiają one elastyczność skóry, ujędrniają ją, a także pozwalają zachować miękkość, a dzięki właściwością przeciwzmarszczkowym pozwalają na cofnięcie się procesu starzenia i na wygładzenie pojedynczych, drobniejszych zmarszczek.
Dzięki zawartości witaminy C hibiskus posiada także właściwości nawilżające, które w odpowiedni sposób działają nie tylko na skórę, ale także na włosy i paznokcie. Dzięki szamponom czy odżywkom zawierającym hibiskus włosy mogą stać się wzmocnione i pełne blasku. Preparaty te bowiem, nie tylko oczyszczają skórę głowy, ale również odbudowują strukturę włosa i odpowiednio je nawilżają, dlatego też stają się one gładkie i puszyste.

Niektórzy mówią, że hibiskus posiada takie same właściwości jak czerwone wino – chroni wątrobę, łagodzi gorączkę i dodatkowo zapobiega zmarszczkom!

Dodaj komentarz