
Kreatyna to jeden z najbardziej popularnych suplementów przeznaczonych dla sportowców, kulturystów a także po prostu osób regularnie uprawiających aktywność fizyczną. Zastosowanie kreatyny w szeroko rozumianym sporcie jest naprawdę obszerne, jednak można powiedzieć, że podstawowym obszarem zastosowania kreatyny jest kulturystyka oraz sporty siłowe. Wynika to z faktu, że kratyna wykazuje bardzo silne działanie anaboliczne a także stymulujące przyrost siły.
Na rynku kreatyna jest dostępna w wielu różnych formach. Z tego powodu, osoby początkujące bardzo często mają spory problem z wyborem takiej formy kreatyny, która byłaby najbardziej odpowiednia z punktu widzenia potrzeb ich organizmu. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.
Działanie kreatyny i formy jej występowania
Jak wspominano, kreatyna wykazuje silne działanie anaboliczne, czyli stymulujące rozbudową mięśni. Oprócz tego działa również antykatabolicznie(przeciwdziała rozpadowi włókien mięśniowych), stymuluje przyrost siły, poprawia wydolność a także wykazuje ogólne działanie wzmacniające na organizm. Co ciekawe, kreatyna jest stosowana nie tylko jako suplement kulturystyczny lub około kulturystyczny. Bardzo często lekarze przepisują ją również na przykład pacjentom, w przypadku których występuje silne osłabienie odporności organizmu lub którzy przechodzą okres rekonwalsencji po poważnych chorobach. W takich wypadkach, kreatyna wzmacnia organizm, stymuluje proces odbudowy utraconej tkanki mięśniowej a także po prostu dodaje energii.
Wśród form, w jakich występuje kreatyna na rynku można wskazać dwie formy najprostsze i najbardziej podstawowe. Są to oczywiście monohydrat kreatyny oraz jabłczan kreatyny.
W przypadku monohydraty kreatyny działanie objawia się widocznym, szybkim przyrostem masy, który wynika ze zwiększonej retencji wody w mięśniach. Z tego powodu, monohydrat kreatyny nie najlepiej nadaje się do budowania trwałej masy mięśniowej, jednak znakomicie sprawdzi się w przypadku tych trenujących, którzy oczekują szybkiego przyrostu „pompy” oraz siły.
Jabłczan kreatyny z kolei odznacza się wolniejszym ale zarazem bardziej trwałym działaniem, niż monohydrat. Na pierwsze efekty często trzeba poczekać nawet 3-4 tygodnie, jednak przyrost masy mięśniowej jest trwały.
Zaawansowane formy kreatyny
Oprócz form prostych, a więc monohydratu oraz jabłczanu kreatyny, na rynku są dostęne również zaawansowane chemicznie formy tego suplementu, takie jak chlowodorek kreatyny lub chelatowy magnez kreatyny. Suplementy zawierające zaawansowane formy kreatyny są znacznie droższe, niż zwykły jabłczan lub monohydrat, jednak cechuja się również lepszym działaniem.