
Składnik do zadań specjalnych
Węgiel aktywny, choć do niedawna nie był zupełnie kojarzony z przemysłem kosmetycznym, od dłuższego czasu znajduje swoje zastosowanie w pielęgnacji. Wcześniej znany był jako skutecznie działająca substancja, radząca sobie z problemami żołądkowymi, którą podawano również osobą z niewydolnością nerek, czy wątroby, ponieważ zapobiegała przedostawaniu się toksyn do krwi. Od jakiego czasu jednak jest składnikiem kosmetyków do włosów, ciała, skóry, cery, a także doskonale sprawdza się jako wybielacz do zębów. Dzięki swojej strukturze posiada silne właściwości absorbujące, co umożliwia wchłanianie toksyn i zanieczyszczeń ze skóry, pozbycie się nadmiaru sebum czy usuwanie zrogowaciałego naskórka. Możemy kupić go w formie formowanej, granulowanej, impregnowanej i pylistej. I właśnie ta ostatnia, pylista forma, jest najczęściej używana w przemyśle kosmetycznym.
Ratunek dla problematycznej cery
Dobroczynne właściwości węgla aktywnego sprawiają, że jest to idealny składnik używany w kosmetykach przeznaczonych dla osób zmagających się z problemem cery tłustej, skłonnej do powstawania zaskórników lub trądzikowej. Paradoksalnie, osoba o cerze wrażliwej także może korzystać z jego właściwości, ponieważ nie działa uczulająco, a dodatkowo koi i i wzmacnia delikatną skórę.
Szybkim i prostym sposobem na wykorzystanie węgla aktywnego w codziennej pielęgnacji jest użycie maseczki z węgla. Z powodzeniem można użyć gotowego kosmetyku kupionego w drogerii, w którego składzie znajduje się węgiel aktywny, jak również stworzyć taki kosmetyk własnymi siłami, w warunkach domowych.
Własnoręcznie przygotowany kosmetyk
Aby samodzielnie stworzyć maseczkę z węgla należy skruszyć i solidnie rozdrobnić pastylki zakupione np. w aptece lub zaopatrzyć się w substancję w formie sproszkowanej. Najprostszym sposobem na uzyskanie idealnie sproszkowanego węgla będzie zakupienie go w formie kapsułek, które możemy łatwo otworzyć i wysypać znajdujący się w nich proszek. Maseczka z węgla oprócz podstawowego składnika może składać się również z jogurtu naturalnego, miodu, glinki kosmetycznej, kremu nawilżającego, czy nawet wody. Warto stworzyć maseczkę o prostym składzie z jednym, lub maksymalnie dwoma dodatkowymi substancjami. Wystarczy zmieszać składniki w odpowiednich proporcjach, tworząc z nich czarną papkę. Następnie nałożyć na oczyszczoną twarz, omijając okolice oczu i ust, odczekać kilkanaście minut przed spłukaniem. Przed zabiegiem należy jednak, mimo wszystko, wykonać próbę uczuleniową, aby upewnić się, że substancja nie podziała drażniąco na naszą skórę.
Jak często powinna być stosowana maseczka z węgla?
Przede wszystkim należy obserwować reakcję cery po takim zabiegu. Jeśli widać, że jest nawilżona, oczyszczona i ukojona, nie powstają na niej zaczerwienienia, czy wysypka i nie jest ona wysuszona, można stosować ją nawet dwa razy w tygodniu, trzymając papkę na twarzy przez około 15 minut. Warto przy tym być systematycznym. By skóra jeszcze lepiej chłonęła dobroczynne substancje powinno się, dzień przed zastosowaniem maseczki z węgla, wykonać delikatny peeling, by złuszczyć i usunąć martwy naskórek znajdujący się na cerze. Węgiel aktywny, mimo wszystko przy częstym stosowaniu może zadziałać przesuszająco, należy więc być ostrożnym i na bieżąco obserwować zachowanie skóry.
Efekty, jakie gwarantuje maseczka z węgla
- oczyszczenie,
- pozbycie się nadmiaru toksyn,
- wyrównanie pH,
- usunięcie wągrów,
- redukcja przebarwień,
- usunięcie sebum,
- pozbycie się martwego naskórka.