
W dzisiejszych czasach dbanie o własne zdrowie i ciało dla wielu osób staje się priorytetem. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się szeroki wachlarz diet, pośród których szczególną uwagę przykuwa dieta Dąbrowskiej. Na czym ona tak właściwie polega?
Post dr Dąbrowskiej – o co chodzi?
Dieta Dąbrowskiej jest dwuetapowym procesem odchudzania. Polega na kilkudniowej, leczniczej głodówce, po której wprowadzona zostaje dieta bogata w produkty nisko przetworzone. Jedną z ciekawszych propozycji wychodzenia z postu okazuje się dieta ketogeniczna, która poprzedzona przez post dr Dąbrowskiej gwarantuje skuteczne odchudzanie bez efektu jojo.
Keto dieta i ketoza – co to takiego?
Każdy sposób odżywiania zakłada dostarczanie do organizmu odpowiednich ilości tłuszczów, węglowodanów oraz białek. W przeważającej części przypadków, główne źródło energii człowieka stanowią węglowodany. Kiedy tych jest za mało, ludzki organizm poszukuje innych źródeł energii, które stanowić mogą między innymi tłuszcze.
Dieta ketogeniczna jest sposobem odżywiania, w którym największy odsetek przyjmowanych pokarmów stanowią właśnie tłuszcze, podczas gdy ilość przyjmowanych węglowodanów znacznie maleje. Dochodzi wówczas do procesu ketozy, czyli rozpadu tłuszczów, na skutek czego zwiększa się stężenie ciał ketonowych we krwi. Przy odpowiednio niskiej ilości przyjmowanych węglowodanów, ketoza uwalnia stężenie ciał ketonowych, które znacznie przekracza stężenie glukozy we krwi, a uczucie głodu jest hamowane.
Czy dieta keto posiada więcej zalet?
Otóż tak. Największym plusem wydaje się oczywiście dynamiczny spadek masy ciała, który spowodowany jest mniejszą ilością wody zatrzymywanej w organizmie. Dzieje się to za sprawą mniejszej ilości glikogenu, czyli wielocukru zbudowanego z pojedynczych cząsteczek glukozy, który w ludzkim organizmie odpowiada za wiązanie wody.
Warto wspomnieć również o tym, że stosowanie diety ketogenicznej bardzo dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Zapewnia ona uczucie lekkości, a także dostarcza naszemu organizmowi odpowiednią ilość energii, abyśmy byli w stanie z przyjemnością wykonywać codzienne czynności.
Co ciekawe, keto dieta wpływa pozytywnie również na wiele aspektów zdrowotnych. Stosowanie jej przyczynia się do zmniejszenia napadów padaczkowych, a także skutecznie wspiera organizm w walkach z innymi dolegliwościami, m.in. insulinoodpornością, stwardnieniem guzowatym czy zespołem Retta.
Dieta ketogeniczna – jak wygląda w praktyce?
Zgodnie z założeniami diety dr Dąbrowskiej, spożywane pokarmy powinny być produktami nisko przetworzonymi. W przypadku diety ketogenicznej wybierane są produkty bogate w tłuszcze. Istotnym jest jednak to, aby zadbać o ich odpowiednią jakość. Najlepszym wyborem okażą się tłuszcze nasycone i nienasycone.
Głównym źródłem węglowodanów w diecie ketogenicznej są warzywa, natomiast głównym źródłem białka jest mięso. W przypadku obu tych składników należy kierować się jedną, bardzo istotną zasadą – im więcej w danym produkcie węglowodanów, tym mniej takiego produktu powinniśmy spożywać.
Co powinniśmy, a czego nie powinniśmy jeść?
W diecie ketogenicznej korzystne są przede wszystkim naturalne tłuszcze – masło, oliwa z oliwek, olej kokosowy. Spożywać można także różnego rodzaju mięsa, ryby i owoce morza oraz jajka. Aby wzbogacić posiłki, sięgnąć można także po warzywa, najlepiej zielone, oraz orzechy. Niezawodnymi przyprawami okażą się natomiast bazylia, kolendra czy oregano.
Do produktów, których kategorycznie należy unikać, zaliczają się przede wszystkim te, które są bogate w cukry. Należy zapomnieć o słodyczach, napojach gazowanych czy słodzonych sokach. Złym wyborem okażą się także niektóre owoce, m.in. banany czy pomarańcze. Warto odrzucić również produkty light, a także pokarmy bogate w skrobię.