Depilacja laserowa – przeciwwskazania i efekty

Skuteczne przeprowadzenie depilacji laserowej zależne jest od kilku czynników. Podstawą dla tego, aby depilacja laserowa nas satysfakcjonowała jest dokładne zapoznanie się z zasadami przeprowadzania zabiegu, protokołem pielęgnacji około i po zabiegowej oraz z ewentualnymi przeciwskazaniami i powikłaniami.

Zabiegi depilacji laserowej potrafią nie tylko usuwać niepożądane owłosienie, ale i są bardzo skuteczne pod względem eliminacji przewlekłych objawów – jak choćby wrastające włoski. Stosowanie depilacji laserowej jest obecnie najwyższym standardem kosmetologicznym i stosowane jest przez gwiazdy kina, telewizji oraz osoby profesjonalnie zajmujące się urodą.

Jakie są inne metody depilacji?

Powszechnie znane są różne quasi-domowe sposoby na depilację skóry. Powszechnie znana i stosowana pasta cukrowa, wosk, depilacja z użyciem miodu – te wszystkie metody brzmią cudownie, naturalnie i zdrowo. Nic jednak bardziej mylnego! Podstawową wadą klasycznych metod depilacji jest to, że muszą ciągle powtarzane – odrastanie włosków jest gwarantowane! Warto przy tym wspomnieć o implikacjach zdrowotnych – każdy zabieg depilacji woskiem lub np. pastą cukrową generuje mikrourazy w obrębie skóry, którędy mogą wnikać patogeny. Częste jest więc zapalenie mieszków włosowych przy okazji stosowania różnych „klasycznych” metod depilacji.

Wiele osób rezygnuje z laserowej depilacji, gdyż uważa ją za zbyt kosztowne rozwiązanie. Nie jest to jednak zgodne z prawdą – gdy obliczymy koszty związane z zakupem preparatów, wizyt kosmetologicznych, stratę czasu oraz niemożliwy do wycenienia dyskomfort, to na pewno niesie to za sobą dużo wyższą cenę, niż nowoczesna depilacja laserowa!

Depilacja laserowa staje się coraz popularniejszym zabiegiem. Szczególnie dobre efekty obserwujemy w przypadku zastosowania lasera do depilacji Palomar Vectus. Zastosowanie depilacji laserowej gwarantuje 95% skuteczność po realizacji 4-6 zabiegów. Bezpiecznym interwałem dla wykonywanych zabiegów jest czas mniej więcej 4-6 tygodni dla twarzy i 8-12 tygodni dla innych części ciała. Pierwsze efekty powinny być widoczne praktycznie od razu! powiedziała Marta Włodarczyk, kosmetolog z Clinica Cosmetologica

Jak wygląda zabieg depilacji laserowej?

Technicznie nie ma znaczenia, czy wykonywana jest depilacja laserowa bikini, czy pach albo twarzy. Systemy oparte o laser do depilacji Vectus pozwalają na dowolne dobieranie wielkości sondy laserowej – w ten sposób mamy możliwość bardzo sprawnej depilacji nawet bardzo dużych partii skóry – np. pleców, ud lub pośladków. Zabieg tego rodzaju nie trwa więcej niż 15-30 minut.

Światło laserowe stosowane w depilacji cechuje się pośredniej długości fali. Efekt depilacyjny jest uzyskiwanych poprzez pochłanianie promieniowania laserowego przez ziarna melaniny, które znajdują się w naszej skórze. Ich duża relatywnie ilość występuje w komórkach mieszków włosowych, co sprawia że to one są najbardziej podatne na działanie promieniowania laserowego. Ponadto, w obrębie naskórka znajdują się melanocyty, które pochłaniają różnego rodzaju promieniowanie, chroniąc komórki naskórka przed ekspozycją na promieniowanie laserowe lub UV.

Podgrzewane komórki mieszka włosowego ulegają stopniowej inwolucji i zanikają. Przy klasycznej depilacji usuwamy mieszki włosowe pozostawiając jednak komórki macierzyste mieszków – w ten sposób po jakimś czasie będziemy mogli liczyć na wzrost kolejnych mieszków. Często są one silniejsze i mocniej wybarwione od pierwotnych mieszków – włoski te mają też duże tendencje do wrastania.

W trakcie zabiegu cyklicznie naświetlane są określone partie ciała – dla ochrony osoba wykonująca zabieg oraz pacjent zakładają specjalne okulary ochronne, co ma zabezpieczać wzrok przed ekspozycją na szkodliwe promieniowanie laserowe.

Czy depilacja laserowa boli?

Wielu pacjentów zadaje to pytanie – w końcu laser kojarzy się nam ze szkodliwym działaniem na nasz organizm. W rzeczywistości zabieg jest bezbolesny! Jest to spora różnica w stosunku do klasycznych metod depilacji, które nie należą do zabiegów przyjemnych i chętnie wykonywanych przez kogokolwiek.

Kwestia bólu jest szczególnie istotna w kontekście miejsc newralgicznych i mocno unerwionych – takich jak wzgórek łonowy, twarz lub pachy. Depilacja laserowa pach nie niesie za sobą nieprzyjemnych doznań bólowych, co więcej – pozwala skutecznie usunąć nieprzyjemny zapach, gdyż mieszkom włosowym z reguły towarzyszą gruczoły łojowe i holokrynowe gruczoły potowe.

Depilacja laserowa – przeciwskazania

Każda procedura medyczna i kosmetologiczna związana jest z ryzykiem powikłań. Minimalizowanie powikłań, w tym szkodliwych dla skóry i całego organizmu jest możliwe poprzez dokładną kwalifikację pacjentów poddawanych depilacji laserowej. Współcześnie wykonywana depilacja laserowa jest zabiegiem bardzo bezpiecznym i małoinwazyjnym – ważne jest jednak zwrócenie uwagi następujące przeciwskazania:

 • ciążę i karmienie piersią,

 • występowanie chorób zapalnych skóry – łuszczycy, trądziku,

 • stosowanie preparatów o działaniu fototoksycznym,

 • stosowanie preparatów witaminy A i retinoidów,

 • aktywne infekcje skóry,

 • choroby nowotworowe – głównie czerniak,

 • zespół znamion atypowych,

 • choroby tkanki łącznej,

 • zaburzenia syntezy kolagenu.

Wszystkie z powyższych powikłań mogą mieć charakter bezwzględny lub względny – dlatego też istotna jest odpowiednia kwalifikacja do zabiegu, którą realizować powinien specjalista kosmetolog.

Jak wygląda pielęgnacja po zabiegu?

Bardzo ważne jest przestrzeganie ścisłych zaleceń bezpośrednio po wykonaniu zabiegu – pozwoli to istotnie zminimalizować ryzyko rozwoju różnego rodzaju działań niepożądanych i pozwoli cieszyć się w pełni atrakcyjnym wyglądem skóry i pełną skutecznością zabiegu.

Warto zwrócić uwagę między innymi na to, aby w okresie około zabiegowym unikać opalania. Depilacja laserowa opiera się o mechanizm pochłaniania promieniowania UV przez melaninę – dla zapewnienia właściwego, terapeutycznego „kontrastu” powinno się unikać opalania przez okres 4 tygodni przed zabiegiem. Kilka dni przed zabiegiem zrezygnujmy też z drażnienia skóry – sauna, gorące kąpiele są przeciwskazane.

Bezpośrednio po zabiegu powinno się stosować ochronę przed promieniowaniem UV – najkorzystniejszą porą roku na wykonanie depilacji laserowej jest zima, gdy ilość promieniowania docierającego do naszej skóry jest najmniejsza. Ponadto starajmy się unikać:

 • dezodorantów, mydeł i kosmetyków na bazie alkoholu (do tygodnia od zabiegu),

 • gorących kąpieli, sauny, korzystania z basenów publicznych (3-5 dni),

 • mechanicznej depilacji (do 6 tygodni),

Przestrzeganie tych zaleceń powinno ograniczyć ryzyko wystąpienia powikłań miejscowych pod postacią obrzęku, zaczerwienienia i bolesności i zagwarantować pełną satysfakcję z uzyskanego efektu.

2 Replies to “Depilacja laserowa – przeciwwskazania i efekty”

Dodaj komentarz