
Tabletki na odchudzanie sprzedawane są każdego roku z ogromnym nakładem. Wiele kobiet bierze je po to, aby wspomóc proces odchudzania. Często zażywane są bez konsultacji z lekarzem. Czy tabletki na odchudzanie warto stosować? Czy są one bezpieczne dla zdrowia i życia człowieka?
Czym są tabletki na odchudzanie?
Tak naprawdę efektem placebo. Nie mają one w składzie nic, poza kilkoma ziołami, które rzekomo mają wspierać procesy odchudzania. Kobiety, które borykają się z kompleksami postanawiają spróbować szczęścia z tymi małymi ,,cudami”. Niestety zazwyczaj tabletki nie przynoszą żadnych widocznych efektów, ponieważ:
- Nie zawierają żadnych skutecznych środków w walce z odchudzaniem,
- Są ogólnodostępne, a środki, które znacznie wpływają na stan zdrowia są przepisywane.
Czy stosowanie tabletek na odchudzanie jest skuteczne?
Nie. Zazwyczaj mają one w składzie jedynie kofeinę, która jedynie przyspiesza przemianę materii i powoduje częstsze wypróżnianie. To chwilowy wynik, spowodowany nieco większą ilością kofeiny, niż dotychczas otrzymywał organizm. Jelita i żołądek z czasem jednak przyzwyczajają się do tego efektu. Odchudzanie staje się szybsze jedynie w pierwszych kilku dniach odchudzania. Często po tym występuje efekt jojo.
Czy stosowanie tabletek na odchudzanie jest bezpieczne?
Żadne suplementy diety ani leki, które przyjmowane są bez porozumienia z lekarzem, stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia każdego człowieka. Warto więc podchodzić do tego z dystansem i odpowiedzialnością. Takie tabletki mogą wywoływać bardzo przykre skutki uboczne. Często ludzie psychicznie uzależniają się od tego typu środków, ponieważ w lustrze widzą efekty, których nie ma. Tak działa efekt placebo.
Jakie efekty uboczne może mieć stosowanie tabletek na odchudzanie?
Oczywiście najbardziej oczywistymi efektami ubocznymi są:
- Biegunki lub zaparcia,
- Nudności,
- Skoki ciśnienia (kofeina pobudza układ nerwowy),
- Wysypka,
- Wymioty,
- Uczulenie.
Jak widać, nie zawsze stosowanie takich specyfików ma pozytywny wpływ. Ludzie oszukują się i stosują zakazane substancje, aby oprawić sobie samopoczucie i lepiej wyglądać. Koncerny farmaceutyczne wręcz prześcigają się w tworzeniu nowych ,,super suplementów diety”, które mają pomóc w walce o lepszą wersję siebie. To żerowanie na cudzych kompleksach i naiwności człowieka. Produkcja i oszustwa na taką skalę powinny być na bieżąco karane. Być może wtedy ludzie uświadomili sobie, że do uzyskania pięknego wyglądu konieczna jest zbilansowana dieta oraz wysiłek fizyczny.