Czerniak – objawy i metody leczenia

Epidemia XXI wieku

Choroby nowotworowe stanowią obecnie jedno z największych zagrożeń dla ludzkiego życia. Dotykają coraz większą liczbę ludzi, niemal w każdej rodzinie znajduje się osoba zmagająca się z chorobą. Pomimo tego, że wraz z rozwojem medycyny wiemy o raku coraz więcej, wciąż nie jesteśmy w stanie skutecznie zapobiegać jego powstawaniu oraz rozwojowi. Lekarze są zgodni co do jednego: wyłącznie regularna profilaktyka w badaniu obecności oraz rozwoju choroby pozwoli uniknąć choremu najgorszego zakończenia. Stosunkowo rzadko występującym, ale bardzo groźnym rodzajem nowotworu jest tzw. czerniak skóry. Sprawdźmy co stanowi przyczynę jego rozwoju oraz jak możemy się przed nim bronić.

Przyczyny oraz objawy rozwoju choroby

Czerniak skóry należy do tych rodzajów nowotworów, którego obecność możemy wstępnie zdiagnozować samodzielnie. Objawia się poprzez występujące na powierzchni skóry małe guzki o niesymetrycznych kształtach oraz nierównej grubości. Zabarwienie owych guzków może być różne: od ciemnowiśniowego do czarnego. Występowaniu czerniaka często towarzyszy powiększanie się guzków, ich owrzodzenie lub wydobywające się z nich substancje w postaci krwi lub ropy. Jeśli zauważysz na swoim ciele jedną z powyższych oznak bezwzględnie skontaktuj się z dermatologiem.

Główną przyczyną występowania czerniaka skóry są cechy skóry oraz predyspozycje. Najbardziej narażeni na zachorowanie są ludzie o jasnej karnacji, skłonni do oparzeń słonecznych.  Podobnie jak inne typy nowotworu, również przy występowaniu czerniaka duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, w których rodzinach pojawiały się już przypadki czerniaka. Rozwojowi choroby sprzyja długa ekspozycja ciała na działanie promieni słonecznych. Dlatego na zachorowanie narażone są osoby zamieszkujące tereny okołorównikowe, w których występuje wysokie nasłonecznienie.

Metody leczenia

Podstawowym sposobem leczenia czerniaka skóry są zabiegi chirurgiczne. Polegają one na wycięciu z powierzchni skóry zmiany nowotworowej oraz wykonanie badań diagnostycznych, czy nie wystąpiły przerzuty do innych części ciała. Jeśli okaże się, że nowotwór zdążył się rozprzestrzenić przeprowadza się wycięcie również nowych zmian. Niezwykle istotne jest, by wraz z guzkiem usunąć także sąsiadujące z nim fragmenty skóry, tak by uniemożliwić wystąpienie nawrotów choroby w przyszłości. Skuteczność zabiegu chirurgicznego zależy przede wszystkim od jego prawidłowego wykonania oraz od stadia rozwoju choroby. Im choroba zostanie wcześniej wykryta tym większe są szanse uratowania życia.

Dodaj komentarz