Co warto wiedzieć o tabletkach poronnych?

Tabletki poronne są w dzisiejszych czasach bezpiecznym i skutecznym sposobem na zakończenie wczesnej ciąży.  Tabletka poronna to popularna nazwa odnosząca się do stosowania konkretnych rodzajów leków w celu zakończenia ciąży. Najczęściej stosowane środki poronne to mifepriston i mizoprostol. Rodzaj wybranej aborcji zależy od osobistych preferencji i sytuacji. Podczas aborcji farmakologicznej niektóre  kobiety nie potrzebują wizyty w gabinecie lekarskim i mogą dokonać aborcji w domu lub w innym wygodnym miejscu, w którym będą się czuły komfortowo. Ponieważ aborcja farmakologiczna jest podobna do poronienia, wiele osób ma wrażenie, że jest bardziej „naturalna” i mniej inwazyjna. Najlepiej jednak, jeżeli to lekarz, pielęgniarka lub personel ośrodka zdrowia pomoże zgłaszającej się do niego kobiecie zdecydować, który rodzaj aborcji jest dla niej najlepszy.

Działanie

Lekarz lub pielęgniarka podaje pacjentce pierwszą tabletkę, jeszcze w klinice. Ciąża potrzebuje hormonu o nazwie progesteron, aby normalnie rosnąć i rozwijać się. Mifepriston blokuje naturalne produkowanie progesteronu w ciele. Ponadto lekarz zaleca stosowanie dodatkowo antybiotyk. Drugą dawkę leku pacjentka przyjmuje już sama około 6-48 godzin później, zwykle w domu. Lek ten powoduje skurcze i krwawienie, co ma na celu opróżnienie macicy.  Odczucia bólowe przypominają naprawdę ciężki, obfity okres, a proces jest bardzo podobny do wczesnego poronienia. Tabletki mizoprostolu powodują skurcze i krwawienie. Zwykle zaczyna się ono około 2 godziny po zastosowaniu mizoprostolu, ale może rozpocząć się także wcześniej. Krwawienie i skurcze trwają zwykle kilka godzin.

Podczas aborcji mogą pojawić się duże zakrzepy krwi lub tkanki. Tkanka będzie większa i bardziej rozpoznawalna w wyższych ciążach. W ciągu 8 tygodni prawdopodobnie zobaczysz woreczek, w którym rozwija się wczesna ciąża. 10-tygodniowy płód jest wielkości dużego winogrona i możesz rozpoznać jego kształt. Jeśli martwisz się o to, co możesz zobaczyć, kiedy nastąpi aborcja, porozmawiaj o tym z pracownikiem służby zdrowia.

Skutki uboczne

Dla większości kobiet aborcja medyczna jest jak wczesne poronienie. To normalne, że mają krwawienie i skurcze. Ponadto mogą zaobserwować u siebie takie objawy jak:

  • zawroty głowy
  • odczuwać mdłości lub wymioty
  • ból głowy
  • biegunka
  • nadmierna potliwość.

Skuteczność pigułki poronnej

Pigułka aborcyjna jest bardzo skuteczna. Dla kobiet, które są w 8 tygodniu ciąży lub mniej, działa około 98 na 100 razy. Od 8-9 tygodni ciąży działanie zmniejsza się nieznacznie, bo do około 96 na 100 razy. Od 9 do 10 tygodni działa na 91-93 ze 100 razy, co i tak jest bardzo wysokim wskaźnikiem skuteczności.

Pigułka aborcyjna zwykle działa, ale jeśli nie przyniesie spodziewanego efektu, można po skonsultowaniu się z lekarzem wziąć kolejna dawkę leku lub przeprowadzić aborcję w przychodni.

Kiedy można wziąć pigułkę poronną?

Zwykle możliwe jest przeprowadzenie aborcji farmakologicznej do 70 dnia ciąży (10 tygodni) liczonych od pierwszego dnia ostatniego okresu. Jeśli minęło 71 dni lub więcej od pierwszego dnia ostatniego okresu, bardziej optymalną metodą będzie przerwanie ciąży przez lekarza podczas zabiegu.

Uwaga

W przypadku wystąpienia poniższych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:

obfite krwawienie, które przesiąka przez 2 podpaski higieniczne w ciągu godziny, przez 2 godziny lub więcej z rzędu

  • ból brzucha lub dyskomfort, na który nie pomagają leki, odpoczynek, termofor ani poduszka grzewcza
  • gorączka 38 ° C lub wyższa
  • nieprzyjemnie pachnąca wydzielina z pochwy
  • brak krwawienia 24 godziny po zastosowaniu tabletki poronnej.

Czytaj także: Tabletki poronne – przeciwwskazania i ryzyko stosowania

Dodaj komentarz