Chłodziarka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Lodówka to jeden z głównych elementów kuchni w każdym domu. Ten sprzęt już od dawna jest uznawany za niezbędny do życia i ciężko wyobrazić sobie, jak radzilibyśmy sobie bez niego. Kupując nowe mieszkanie lub przeprowadzając zmiany w już posiadanym, często decydujemy się na zamiany lub kupno nowego sprzętu. Kiedy kupujemy coś nowego, chcemy, żeby służyło nam długo i bezproblemowo – szczególnie jeśli chodzi o coś droższego. Chłodziarka jest sprzętem, przed którego kupnem zastanawiamy się, na co warto postawić, porównując plusy i minusy. Na co więc należy zwrócić uwagę, wybierając dany sprzęt? Jakie są najlepsze lodówki i dlaczego to właśnie one są za takie uznawane?

Jakie są główne kryteria wyboru dobrej lodówki?

Minął czas, gdy chłodziarka miała jedną funkcję i wszystkim to wystarczało. Z biegiem czasu wymagania dotyczące tego urządzenia bez przerwy rosły, co stało się główną przyczyną dalszej jego modernizacji. Na co w pierwszej kolejności zwracamy uwagę, jeśli chodzi o lodówkę? Oczywiście na pojemność netto. W tej kwestii więcej znaczy lepiej. Warto jednak pamiętać, że trzeba dopasować rozmiar sprzętu do przeznaczonego dla niego miejsca. Kolejne, na co warto zwrócić uwagę, jako na ważny element lodówki, to klasa energetyczna. Jako urządzenie bez przerwy podłączone do prądu, potrafi generować spore rachunki. Z tego powodu istnieje pewien podział według zużycia energii elektrycznej przez chłodziarki w odniesieniu do ustalonej przez Unię Europejską normy. Niżej jest podana skrócona lista klas:

A – poniżej 55 proc. (każdy plus przy literze A oznacza o 10 procent mniej zużycia energii)

B – między 55 a 75 proc.

F – między 120 a 150 proc.

G – powyżej 150 proc.

Obecnie na rynku dostępne są już praktycznie tylko lodówki klasy A. Najlepsze lodówki to te, których specyfikacja wskazuje na klasę A+++ – to najwyższa ze sprzedawanych na szeroką skalę klasa energooszczędna.

Nie mniej ważnym czynnikiem jest głośność, czyli poziom hałasu lodówki. Normą jest głośność do 41 dB. Najlepsze lodówki mają około 30 dB, czyli produkują hałas porównywalny do słyszanego przez nas szeptu.

Najlepsze lodówki

Świetnym przykładem jest lodówka firmy Samsung RS53K4600SA, Side-by-Side, która posiada technologię Twin Cooling, co zapewnia najskuteczniejsze chłodzenie. Ten model posiada wszystkie niezbędne funkcje, które zagwarantują ci komfortowe korzystanie z lodówki i poinformują cię o potrzebie wymiany filtru. Wszystkie potrzebne informacje zawiera wyświetlacz LED, który sprawia, że możesz monitorować warunki panujące wewnątrz chłodziarki bez jej otwierania. Jest to chłodziarka klasy A+, więc nie ma potrzeby martwić się nadmiernym zużyciem energii elektrycznej. Ponadto taka lodówka zadba o domowy budżet!

Kolejna lodówka to WHIRLPOOL ARC104/1. Jest to dobry wybór na chłodziarkę o średniej pojemności. Główną jej zaletą, jak i powyżej wymienionej, jest wysoka klasa energetyczna. Oprócz tego ten model nie zajmuje dużo miejsca, dlatego doskonale sprawdzi się w niewielkich kuchniach.

Dodaj komentarz