Czy tabletki na odchudzanie są skuteczne?

Tabletki na odchudzanie sprzedawane są każdego roku z ogromnym nakładem. Wiele kobiet bierze je po to, aby wspomóc proces odchudzania. Często zażywane są bez konsultacji z lekarzem. Czy tabletki na odchudzanie warto stosować? Czy są one bezpieczne dla zdrowia i życia człowieka?

Czym są tabletki na odchudzanie?

Tak naprawdę efektem placebo. Nie mają one w składzie nic, poza kilkoma ziołami, które rzekomo mają wspierać procesy odchudzania. Kobiety, które borykają się z kompleksami postanawiają spróbować szczęścia z tymi małymi ,,cudami”. Niestety zazwyczaj tabletki nie przynoszą żadnych widocznych efektów, ponieważ:

  • Nie zawierają żadnych skutecznych środków w walce z odchudzaniem,
  • Są ogólnodostępne, a środki, które znacznie wpływają na stan zdrowia są przepisywane.

Czy stosowanie tabletek na odchudzanie jest skuteczne?

Nie. Zazwyczaj mają one w składzie jedynie kofeinę, która jedynie przyspiesza przemianę materii i powoduje częstsze wypróżnianie. To chwilowy wynik, spowodowany nieco większą ilością kofeiny, niż dotychczas otrzymywał organizm. Jelita i żołądek  z czasem jednak przyzwyczajają się do tego efektu. Odchudzanie staje się szybsze jedynie w pierwszych kilku dniach odchudzania. Często po tym występuje efekt jojo.

Czy stosowanie tabletek na odchudzanie jest bezpieczne?

Żadne suplementy diety ani leki, które przyjmowane są bez porozumienia z lekarzem, stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia każdego człowieka. Warto więc podchodzić do tego z dystansem i odpowiedzialnością. Takie tabletki mogą wywoływać bardzo przykre skutki uboczne. Często ludzie psychicznie uzależniają się od tego typu środków, ponieważ w lustrze widzą efekty, których nie ma. Tak działa efekt placebo.

Jakie efekty uboczne może mieć stosowanie tabletek na odchudzanie?

Oczywiście najbardziej oczywistymi efektami ubocznymi są:

  • Biegunki lub zaparcia,
  • Nudności,
  • Skoki ciśnienia (kofeina pobudza układ nerwowy),
  • Wysypka,
  • Wymioty,
  • Uczulenie.

Jak widać, nie zawsze stosowanie takich specyfików ma pozytywny wpływ. Ludzie oszukują się i stosują zakazane substancje, aby oprawić sobie samopoczucie i lepiej wyglądać. Koncerny farmaceutyczne wręcz prześcigają się w tworzeniu nowych ,,super suplementów diety”, które mają pomóc w walce o lepszą wersję siebie. To żerowanie na cudzych kompleksach i naiwności człowieka. Produkcja i oszustwa na taką skalę powinny być na bieżąco karane. Być może wtedy ludzie uświadomili sobie, że do uzyskania pięknego wyglądu konieczna jest zbilansowana dieta oraz wysiłek fizyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *